Firma też może znaleźć się w BIK

W 1997 roku Związek Banków Polskich powołał Biuro Informacji Kredytowej. Głównym zadaniem BIK jest gromadzenie danych o kredytobiorcach, uzyskanych obecnie od banków komercyjnych, banków spółdzielczych i SKOK-ów. Dane uzupełniane i aktualizowane są na bieżąco, by historie kredytowe niemal każdego z nas przedstawiane były w sposób rzetelny. Te same banki i SKOKi korzystają tych informacji codziennie, weryfikując dane z wniosków kredytowych i oceniając ryzyko kredytowe potencjalnych kredytobiorców. Znajdują się tam informacje dotyczące wysokości zobowiązań, terminowości ich spłat, rodzaju zobowiązań. Wiele firm realizuje wiele inwestycji wykorzystują kredyty bankowe. Dlatego w BIK znajdują się dane dotyczące także spółek i przedsiębiorstw, które kiedykolwiek korzystały z takiej formy finansowania. Warto podkreślić, że ponad 90% zawartych w bazie informacji jest pozytywnych.

Dane zawarte w bazie służą głównie sprawdzeniu w bazie historii potencjalnych kredytobiorców. Dzięki pozytywnej ocenie można podwyższyć zaufanie banku/instytucji finansowej do osoby/firmy starającej się o przyznanie kredytu. Pozytywna ocena przyspiesza proces decyzyjny kredytodawcy wobec klienta, czy nawet obniżenia kosztów kredytu (marży, prowizji itd.). Scoring BIK wpływa także na ocenę zdolności kredytowej, bo nie tylko dochody liczą się dla analityka. Warto więc zadbać o pozytywny wizerunek, bo niewątpliwie się opłaci. Co więcej, nieistnienie w BIK jest źle postrzegane przez banki. Brak historii kredytowej uniemożliwia często ocenę ryzyka. Może więc warto pokusić się o niewielki kredyt, zakupy na raty i terminowo spłacać raty, by zbudować ocenę punktową w BIK?

Przed poważnym wnioskiem kredytowym można samodzielnie sprawdzić, jak postrzegają nas banki, np. zamawiając podstawowe (darmowe), lub bardziej rozbudowane (płatne) raporty ze strony www.bik.pl, lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej (z wybranych banków) albo też za pomocą COOK BIK. Dzięki temu będzie czas na poprawę wizerunku firmy.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej ma niewątpliwie znaczenie w budowaniu relacji klient-bank. Bez danych zgromadzonych w BIK trudno by było podjąć mało ryzykowne decyzje kredytowe. Raporty nie mają decydującego wpływu na decyzje kredytowe, ale pozwalają ocenić potencjalne zagrożenia, lub ich brak dla banku.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator lipiec 2024
nowe chwilówki online kalkulator lipiec 2024
pozabankowe pożyczki ratalne porównanie lipiec 2024