Czy poręczyciel musi mieć zdolność kredytową?

Otrzymanie kredytu nie jest takie proste jak kilka lat temu. Obecnie bank wymaga od kredytobiorcy dopełnienia wielu formalności, niekiedy wymaga także posiadania poręczyciela. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, które ma na celu zmniejszyć ryzyko niewypłacalności klienta. Poręczyciel podobnie jak kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową, która pozwoli mu na spłatę rat kredytowych, jeżeli nie wywiąże się z tego obowiązku osoba, która pożyczyła pieniądze. Poręczyciel jest potrzebny w przypadku zaciągania kredytów hipotecznych opiewających na wysokie kwoty.

Poręczenie nie dla każdego

Ze względu na to, że poręczyciel przyjmuje na siebie odpowiedzialność spłaty zadłużenia kredytobiorcy, banki bardzo wnikliwie sprawdzają jego sytuację finansową. Zgodnie z przepisami traktującymi o udzielaniu kredytów bankowych, poręczyciel kredytu powinien posiadać pozytywną historię kredytową, stałe zatrudnienie oraz dobrą sytuację materialną. Jeżeli kredytobiorca z jakichś powodów przestanie spłacać kredyt, bank musi mieć pewność, że raty kredytowe będzie w stanie uregulować poręczyciel. Decydując się na poręczenie kredytu za kogoś, powinniśmy być świadomi, że będzie to miało wpływ na naszą historię kredytową. Gdy kredytobiorca nie będzie spłacał rat w wyznaczonym czasie, niestety możemy mieć problem z zaciągnięciem w przyszłości kredytu.

Brak zdolności nie zwalnia od odpowiedzialności

Gdy kredytobiorca zawiesi spłatę rat z powodu kłopotów finansowych, to na poręczycielu ciąży obowiązek spłaty zadłużenia bez względu na to, w jakiej znajduje się sytuacji finansowej. Oczywiście poręczyciel ma także swoje prawa. Otóż może domagać się zwrotu kosztów, jakie poniósł z racji spłaty kredytu. Jeżeli kredytobiorca uchyla się od spłaty zobowiązania, wówczas może sprawę skierować do sądu. Banki chcąc uniknąć takich sytuacji, wymagają od swoich klientów poręczenia kredytu.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator lipiec 2024
nowe chwilówki online kalkulator lipiec 2024
pozabankowe pożyczki ratalne porównanie lipiec 2024