Pułapki podczas zakupu wczasów przez Internet

Obecnie za pośrednictwem Internetu robimy zakupy, płacimy rachunki, wybieramy miejsce wakacji. To bardzo wygodne rozwiązanie, które znacznie ułatwia nam życie, jednak trzeba pamiętać, że wiąże się z tym również pewne ryzyko, które należy mieć na uwadze. Sezon wakacyjny już się rozpoczął w związku z tym, należy zapoznać się z kilkoma zasadami kupowania wczasów przed Internet, aby nie dać się oszukać.

Niestety według najnowszego raportu sieci ECC-Net 19% skarg złożonych przez turystów do Europejskiego Centrów Konsumenckich dotyczyło usług turystycznych wykupionych za pośrednictwem sieci. Nieuczciwe firmy korzystają z tego, że trudniej jest zweryfikować ich działalność, dlatego bardzo często dochodzi do nadużyć. Problem dotyczy oczywiście głównie kosztów, które mogą się znacząco różnić od ceny podanych w sieci. Wielu turystów po wykupieniu wczasów przeciera oczy ze zdumienia, bo dochodzi wiele ukrytych opłat, które znacznie zawyżają cenę wycieczki. Pamiętajmy, aby dokładnie przeanalizować umowę oraz ostateczne koszty zakupu, gdyż może okazać się, że będziemy musieli ponieść opłaty dodatkowe typu płatność za rezerwację miejsc, opłaty manipulacyjne i klimatyczne, opłaty za dokonanie transakcji kartą kredytową, opłaty za bagaż (np. w czarterowanych liniach obniżona waga bagażu głównego do 15 kg, gdy standard to 20 kg – trzeba dopłacać za 5 kg), gdy naszym środkiem transportu jest samolot.

Sprawdzaj ostateczne koszty wycieczek

Według danych zebranych przez ECC-Net wynika, że rozbieżności w cenach najczęściej są spotykane w przypadku zakupu wczasów na bezpośrednich stronach firm oferujących tego typu usługi, znacznie rzadziej na portalach pośredników. Okazało się, że dotyczy to aż 77% rezerwacji lotniczych dokonanych przez Internet, tak więc trzeba być ostrożnym.

O czym wato pamiętać wykupując wczasy przez Internet:
– decyzja dotycząca rezerwacji nie powinna być pochopna, warto przemyśleć sprawę, tym bardziej że jej anulowanie wiąże się z dodatkowymi kosztami, które będziemy zobowiązani pokryć,
– analizując ceny należy upewnić się, czy chodzi o koszty brutto, czy netto,
– warto sprawdzić, jaki jest całkowity koszty wyjazdu wraz z usługami dodatkowymi typu bagaż podręczny, wyżywienie HB czy all inclusive itp.,
– bardzo często dokonując płatności kartą kredytową naliczane są dodatkowe opłaty, warto wiedzieć o jakich kosztach mowa.

Decydując się na wczasy z biurem podróży, należy sprawdzić wiarygodność firmy; w sieci bez wątpienia znajdziemy opinie i recenzje. Jeżeli na temat wybranej firmy nie ma informacji w internecie lub powstała stosunkowo niedawno, lepiej zrezygnować z jej usług i wybrać bardziej zaufane biuro. Gdy czujemy się oszukani, bo ostatecznie ponieśliśmy dużo wyższe koszty wycieczki, niż było to przewidziane, możemy zgłosić sprawę do Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Dzięki temu możemy ustrzec innych ludzi przed firmą, która najzwyczajniej oszukuje swoich klientów. Niekiedy lepiej zapłacić trochę więcej pieniędzy i mieć pewność, że wyjazd będzie zorganizowany, jak należy, niż mieć na uwadze wyłącznie niską cenę.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator maj 2024
nowe chwilówki online kalkulator maj 2024
pozabankowe pożyczki ratalne porównanie maj 2024