Co to jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki, jak sama nazwa na to wskazuje, udzielany jest wyłącznie konsumentom. Kwota takiego zobowiązania finansowego nie może przekroczyć 255 550 złotych, przy czym nie ma minimalnej kwoty wysokości kredytu. Zasady udzielania kredytu konsumenckiego są regulowane przez przepisy ustawy z 12. maja 2011 r. o kredycie konsumenckim.

Tak naprawdę kredyt konsumencki niczym nie różni się od zwykłego kredytu gotówkowego, czy pożyczki pozabankowej, to rodzaj wsparcia finansowego, które udzielane jest wyłącznie osobom prywatnym, nie mogą z niego skorzystać podmioty gospodarcze. Jednym wyjątkiem są kredyty w kwocie wyższej niż wspomniane 255 550 złotych czy równowartość tej kwoty, ale w innej walucie.

Jakie prawa ma kredytobiorca?

Osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu konsumenckiego mają prawa oraz przywileje gwarantowane przez przepisy. Chodzi między innymi o prawo do rzetelnych przekazów reklamowych – kredytodawca jest zobowiązany uwzględnić w reklamie pełne wyliczenia kosztów kredytu podając konkretny przykład. Ponadto powinien podać wysokość RRSO w czytelnej formie. Kolejno mamy prawo do uzyskania pełnej informacji na temat kredytu. Bank czy instytucja pozabankowa są zobowiązane do przedstawienia zainteresowanym dokumentu zawierającego wszystkie koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania. Przysługuje nam również prawo do projektu umowy kredytowej, za sporządzenie umowy przez bank nie powinniśmy ponieść żadnych kosztów, nawet gdy ostatecznie nie zdecydujemy się na pożyczenie pieniędzy. Choć prawo do pełnej informacji o kredycie wydaje jest czymś oczywistym, w przeszłości doradcy kredytowi potrafili zatajać informacje. Obecnie doradca powinien wyjaśnić nam wszystkie niezrozumiałe dla nas kwestie, nie bójmy się pytać i żądać kompletnej informacji. Decydując się na kredyt konsumencki warto wiedzieć, że mamy prawo do nadpłat oraz wcześniejszej spłaty zadłużenia, przy czym nie zawsze takie rozwiązanie wyjdzie nam na dobre, bo będzie trzeba liczyć się z kosztami prowizji. Mamy również prawo do odstąpienia od umowy kredytowej, na zmianę swojej decyzji mamy 14 dni od daty podpisania umowy. Jeżeli się rozmyślimy, wystarczy złożyć stosowny wniosek w banku, nie musimy przy tym podawać przyczyny rezygnacji. Pamiętajmy również o harmonogramie spłat, który bank powinien nam przekazać bezpłatnie.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator kwiecień 2024
nowe chwilówki online kalkulator kwiecień 2024
pozabankowe pożyczki ratalne porównanie kwiecień 2024