Co to jest zlecenie stałe i polecenie zapłaty?

Obecnie praktycznie każdy posiada konto bankowe, na którym gromadzi swoje oszczędności. Za pośrednictwem bankowości elektronicznej dokonujemy też różnego rodzaju płatności, można ustawić zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Czym się od siebie różnią?

Konta bankowe posiadają szereg funkcji, które ułatwiają życie. Zlecenie stałe to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki temu można płacić zobowiązania finansowe typu czynsz, rachunki, składki ubezpieczeniowe, raty kredytowe. Funkcję można aktywować za pomocą bankowości elektronicznej, przez infolinię lub bezpośrednio w oddziale banku. Wystarczy podać dane, kwotę oraz częstotliwość wykonywania przelewów. Oczywiście ważne jest to, żeby na koncie w dniu planowanego przelewu była odpowiednia kwota, inaczej realizacja zlecenia nie będzie możliwa. Zlecenia stałe to bardzo dobra opcja, jeżeli chodzi o płacenie rachunków, wówczas nie musimy pamiętać o wykonywaniu przelewów. Takie zlecenia można modyfikować, jeśli wysokość rachunków ulegnie zmianie, za ich ustanowienie przeważnie trzeba zapłacić 1-2 złote, w niektórych bankach taka usługa jest darmowa.

Polecenie zapłaty

W przeciwieństwie do zlecenia stałego, które jest realizowane automatycznie za pośrednictwem banku, polecenie zapłaty polega na zezwoleniu firmie, która świadczy dla nas jakieś usługi na pobieranie z naszego konta określonej sumy pieniędzy wynikającej z wystawionej faktury. Działa to w taki sposób, że firma, która świadczy nam określone usługi zleca swojemu bankowi pobranie pieniędzy z naszego konta bankowego. Taka opcja również jest bardzo korzystna, ponieważ zapewnia regularne spłaty zobowiązań finansowych. Koszty uruchomienia polecenia zapłaty są zbliżone do obsługi zlecenia stałego. Główna różnica pomiędzy tymi dwiema usługami jest taka, że w pierwszym przypadku podpisujemy umowę z instytucją wystawiającą faktury na pobieranie opłat, w drugim zaś przypadku to my dajemy dyspozycję bankowi, aby dokonywał comiesięcznych opłat. Warto podkreślić, że decydując się na ustawienie zlecenia stałego, możemy w nieco większym stopniu kontrolować swoje wydatki.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator czerwiec 2024
nowe chwilówki online kalkulator czerwiec 2024
pozabankowe pożyczki ratalne porównanie czerwiec 2024