Poręczenie kredytu: prawa i obowiązki żyranta

Podejmując decyzję dotyczącą zaciągnięcia kredytu nie zawsze jesteśmy dla banku wiarygodni, w tym wypadku zazwyczaj wymagane jest poręczenie żyranta. Jest to rodzaj zabezpieczenia kredytu, który bank stosuje, aby mieć pewność, że zobowiązanie finansowe zostanie spłacone. W tym wypadku, jeżeli kredytobiorca będzie uchylać się od spłaty rat kredytowych, żyrant przejmuje na siebie ten obowiązek. Oczywiście nie jest to jednoznaczne z tym, że w przypadku zwłoki w spłacie kredytu bank od razu zwraca się z prośbą o uregulowanie raty do żyranta, najpierw kontaktuje się z kredytobiorcą. Pamiętajmy, że żyrant oprócz obowiązków ma także prawa, które chronią go przed utratą pieniędzy.

Jeżeli ktoś prosi nas o poręczenie kredytu, warto dobrze przemyśleć taką decyzję, gdyż w razie kłopotów nie tylko będziemy mieć na karku spłatę zadłużenia, ale wpłynie to także na naszą historię kredytową, przez co możemy mieć problem z otrzymaniem pożyczki. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że niezależnie od tego czy kredytobiorca regularnie spłaca raty, czy ma opóźnienia w płatnościach, ma to wpływ na zdolność kredytową poręczyciela. Decyzja o poręczeniu za kogoś kredytu, może spowodować, że stracimy zdolność kredytową na długie lata, więc nie należy podejmować jej zbyt pochopnie.

Prawo do zwrotu

Jeżeli poręczyliśmy kredyt, a kredytobiorca z jakichś powodów nie spłaca swoich zobowiązań finansowych i obowiązek ten spada na nas, mamy prawo żądać zwrotu pieniędzy. Nawet, jeżeli zobowiązaliśmy się do uregulowania za kredytobiorcę długu, to jako poręczyciel mamy prawo domagać się zwrotu poniesionych kosztów. Możemy to zrobić poprzez wystosowanie bezpośredniej prośby do kredytobiorcy, a jeżeli będzie uchylał się od spłaty, wówczas możemy dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Niekiedy wystarczy pomoc komornika, niestety odzyskanie długu od osoby, które nie była w stanie spłacać kredytu może okazać się trudne i może trwać latami.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator marzec 2023
nowe chwilówki online kalkulator marzec 2023
pozabankowe pożyczki ratalne porównanie marzec 2023