Tonące hipoteki

Niezależnie jak nazwiemy obecną sytuację gospodarczą – kryzys czy spowolnienie gospodarcze – faktem jest, że ludziom powodzi się gorzej niż kilka lat temu, a znalezienie dobrze płatnej pracy zaczyna ocierać się o cud. W okresie prosperity wiele osób, pewnych swojej pracy i płacy, zaciągało kredyty – nieraz pod maksimum swojej zdolności kredytowej. Koronnym przykładem są tu kredyty hipoteczne zaciągane we frankach. Franki szwajcarskie jako waluta kredytów hipotecznych były ogromnie popularne w okresie boomu mieszkaniowego, szczególnie w szczycie 2008 i 2009 roku kredyty we frankach rozdawano niemal „od ręki”.

Dzisiaj sytuacja zmieniła się diametralnie. Mniejsze przychody i konieczność oszczędzania sprawiają, że wiele ludzi zadłużonych we frankach wpadło w pętlę zadłużenia. Taki stan nawet na krótką metę jest bardzo niebezpieczny, na dłuższą – wręcz zabójczy. Wzrost kursu franka powoduje, że nie tylko rośnie rata wyrażona w złotówkach, ale i rośnie wartość długu mimo regularnej spłaty przez kredytobiorców. Instytucje finansowe i GUS szacują już liczbę kredytobiorców, których spotkał ten dramatyczny los. Określa się ich tonącymi kredytobiorcami – kiedy wzrost wartości zadłużenia przekroczy wartość zabezpieczenia w postaci hipoteki mieszkania/domu.

Tonącym kredytobiorcom przyszedł z pomocą centralny bank w Szwajcarii, obniżając praktycznie do zerowych poziomów stopy procentowe. Zniwelowało to częściowo wpływ wzrostu kursu – wzrost rat został ograniczony i kredytobiorcy mogli nieco odetchnąć z ulgą. Potencjał wzrostu jednak jest wciąż nieograniczony. Wystarczy, że skumulują się dwa czynniki zamiast jak dotychczas tylko jeden – wzrost kursu franka i stóp.

Szwajcaria z pewnością nie będzie w nieskończoność zachowywać niskich stóp – kiedyś to eldorado się skończy, dzisiejszy świat zmierza w stronę wojen walutowych na wielką skalę. Banki centralne nie będzie obchodził los kredytobiorców, nierozsądnie zadłużających się na zakup nieruchomości na górce cenowej w najniżej wycenianej obcej walucie.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator czerwiec 2024
nowe chwilówki online kalkulator czerwiec 2024
pozabankowe pożyczki ratalne porównanie czerwiec 2024