Pożyczki społecznościowe – reaktywacja

Już kilka lat temu, dokładnie w 2008 roku, pojawiło się na rynku coś takiego jak pożyczki społecznościowe. Jednak dopiero w ostatnim czasie znacząco się rozwinęły. Mają one wielu popleczników, jednak sporo osób uważa, że są niebezpieczne. Jak jest naprawdę?

Pożyczki społeczne jest to nic innego jak udzielanie pożyczek bezpośrednio między osobami fizycznymi, bez uczestniczenia przy transakcji banku. Jednak zamiast tego wszystko odbywa się poprzez specjalne portale internetowe. Obecnie jest ich w Polsce aż sześć. Różnią się one wielkością kwoty możliwej do zaciągnięcia oraz wysokością oprocentowania. Osoby, które potrzebują pieniędzy, a nie mogą wziąć kredytu w banku lub potrzebują niedużej kwoty coraz częściej decydują się na to rozwiązanie. Muszą oni jedynie zarejestrować się na którejś ze stron oraz dokonać weryfikacji. Pożyczkę udzielają im inne osoby zarejestrowane na stronie, które posiadają nadwyżkę w budżecie i chcą w jakiś sposób zainwestować swoje pieniądze. A więc w ten sposób zarabiają zwykli ludzie, a nie banki.

Jest to bezpieczna i wygodna alternatywa dla pożyczkobiorcy. Jest również tańsza niż skorzystanie z oferty parabanku na lichwiarskich warunkach. Jedynym ograniczeniem jest kwota pożyczki. Jest to zabezpieczenie przed niewypłacalnością klienta. Dlatego po raz pierwszy nie można pożyczyć więcej niż określona suma, w zależności od serwisu waha się ona w okolicach 1000 złotych. Kiedy jednak jest pewność, że osoba jest wypłacalna o wiele szybciej otrzyma następną, wyższą pomoc finansową. Ma również wiele większe szanse na niższe oprocentowanie. Pewne jest, że dla osoby chcącej pożyczyć trochę pieniędzy jest to o wiele bardziej bezpieczne i tańsze rozwiązanie niż szukanie pomocy wśród 'chwilówek“, gdzie często odsetki wynoszą drugie tyle co pożyczona kwota.

Dla inwestorów również jest to ciekawa forma. Każda osoba, która ma trochę odłożonych pieniędzy i nie chce, aby leżały one bezczynnie na koncie może za pośrednictwem serwisów internetowych udzielać pożyczek społecznościowych. Przynosi to większe zyski niż lokata, a jest zarazem o wiele mniej ryzykowne niż gra na giełdzie. Dzięki pośrednictwu strony, staje się to bezpieczniejsze, ponieważ każda osoba rejestrując się w serwisie przechodzi weryfikację dowodu osobistego, zatrudnienia, Biura Informacji Kredytowej. Oczywiście nie gwarantuje nam to w stu procentach zysków, jednak każda forma inwestowania obarczona jest ryzykiem. Ważne, aby było możliwie najmniejsze.

Wielu ekspertów widzi potencjał w pożyczkach społecznościowych. Zarówno dla pożyczkobiorców jak i dla inwestorów wydaje się to być ciekawym rozwiązaniem. Jaka jednak przyszłość spotka pożyczki społeczne przekonamy się dopiero za następne kilka lat.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator maj 2024
nowe chwilówki online kalkulator maj 2024
pozabankowe pożyczki ratalne porównanie maj 2024