Pożyczka hipoteczna – co trzeba wiedzieć?

Wczasy we Władysławowie, nowy telewizor czy remont mieszkania – to tylko niektóre z wydatków, które my wszyscy, chcąc czy nie chcąc, ponosimy. Oczywiście możemy zawsze odkładać te wydatki na później w oczekiwaniu na lepszy moment, ale trzeba liczyć się z tym, że z czasem uzbiera się całkiem niezła górka należności do zapłaty. Lepszym wyjściem wydaje się w takim razie zaspokajanie potrzeb i spełnianie marzeń na bieżąco. Można spytać: „Jak? Przecież nie mam pieniędzy!”. Ale od czego są pożyczki…

Pożyczka hipoteczna, czyli sposób na tani urlop. Wszyscy potrzebujemy pieniędzy, by żyć. Niestety koszty życia rosną i coraz częściej musimy prosić o pomoc finansową banki. Problem w tym, że również i banki potrzebują naszych pieniędzy, więc pożyczki zaciągane przez nas wiążą się później z całkiem wysokimi odsetkami. Tak przynajmniej sprawy się mają w kwestii pożyczek gotówkowych. Istnieje jednak jeszcze inny rodzaj pożyczek, taki, który nie kosztuje dłużników aż tyle, a daje im taki sam komfort i swobodę działania.

Pożyczka hipoteczna to taki typ kredytu, w którym dajemy pod zastaw nieruchomość (oczywiście nie tracąc do niej prawa). Zastawiona nieruchomość może zostać odebrana przez bank tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, więc jeżeli zamierzamy uczciwie płacić raty, nie musimy się o nic martwić. Niestety w dalszym ciągu, mimo wielu pochlebnych opinii ekspertów i nieukrywanych zalet, pożyczki hipoteczne nie są aż tak popularne jak inne rodzaje kredytów. A szkoda, bowiem pożyczka hipoteczna jest tańsza od gotówkowej blisko o 40%, przy czym pieniądze możemy przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Jednak to, że my nie słyszeliśmy wcześniej o czymś takim jak pożyczka hipoteczna, nie oznacza, że rynek nic o tym nie wie. Obecnie prawie każdy bank w swojej ofercie posiada taki właśnie typ pożyczki o korzystnym oprocentowaniu i długim okresie spłaty. Dobrze jest również wiedzieć, że nie musimy zaciągać pożyczki tylko w PLN, istnieje także możliwość pożyczki w walutach obcych, więc jeżeli mamy duszę ryzykanta, możemy śmiało próbować szczęścia na rynku obcych dewiz. Warty odnotowania jest fakt, że typowa pożyczka hipoteczna udzielana jest nawet do 80% wartości nieruchomości. Zdarza się jednak także, że banki udzielają pożyczek pod zastaw do 100% wartości zastawionego mienia.

Pożyczka hipoteczna to całkiem dobry pomysł dla tych, którzy chcą wyjechać na urlop, a potem starannie i sumiennie spłacać raty pożyczki. I mimo tego, że mało kto jeszcze o tym wie, nie musimy się bać tego nowego narzędzia finansowego. Tak czy inaczej działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który nie pozwoli, by banki wykorzystały naszą niewiedzę. Jedynym, co musimy zrobić, jest teraz tylko wpisać hasło 'pożyczka hipoteczna’ i przestudiować kilkanaście rankingów, z których dowiemy się, która pożyczka jest najtańsza i z którą zostanie nam najwięcej pieniędzy w kieszeni.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator styczeń 2024
nowe chwilówki online kalkulator styczeń 2024
pozabankowe pożyczki ratalne porównanie styczeń 2024