Konsolidacja – kiedy się nie opłaca?

Z roku na rok wzrasta zadłużenie Polaków z tytułu niespłacalnych kredytów i pożyczek. Bardzo popularny kredyt konsolidacyjny, znajdujący się w ofercie większości banków w Polsce, cieszy się sporym uznaniem wśród kredytobiorców, którzy zaczynają mieć problemy ze spłatą istniejących zobowiązań. Głównie z tego powodu, że wraz ze „skumulowaniem’ wszystkich kredytów w jeden, z niższą miesięczną ratą, zaczyna być zwyczajnie lżej. Jednak czy zawsze takie rozwiązanie jest korzystne? Często po prostu się nie opłaca.

Banki proponują konsolidację klientom z nadmiernym zadłużeniem (z tytułu kredytów, pożyczek, kart kredytowych, zakupów ratalnych itd.). Obniżenie miesięcznych rat wynika z tego, że rozkładamy dług na większą liczbę rat. Kapitał się nie zmniejsza. Wbrew pozorom do spłaty zazwyczaj jest dużo więcej (odsetki, koszty dodatkowe). Konsolidacja opłaca się wówczas, gdy kredyty zaciągane były w czasach wyższego ich oprocentowania. Dzisiaj może ono przy konsolidacji ulec zmniejszeniu nawet o 1 do 4 punktów procentowych. Bank naliczy jednak prowizję, którą płaciliśmy już przy zaciąganiu pierwotnego zobowiązania – tu koszty się dublują. Podobnie jest z marżą. Zatem w ogólnym rozrachunku wychodzimy na to samo. Im dłuższy okres spłaty, tym więcej odsetek trzeba będzie oddać bankowi. Zatem nie do końca konsolidacja to dobre wyjście z sytuacji. Kolejna pułapka konsolidacji to mylne przekonanie wielu kredytobiorców, że skoro zostałam do spłaty jeden kredyt, czemu nie wziąć drugiego? Dlatego konsolidacja może dla mniej rozsądnych i gospodarnych kredytobiorców stać się pokusą do kolejnego zadłużania się i powrotu do sytuacji sprzed konsolidacji. A nie o to chyba chodzi?

Niemniej, mimo wad, konsolidacja ma wiele zalet. Pozwala uchronić się przed działaniami windykacyjnymi- zdecydowanie droższymi niż wszystkie dodatkowe koszty, jakie przyjdzie nam zapłacić przy tym kredycie. Jej zadaniem jednak jest wychodzenie z długów. Warto o tym pamiętać wybierając takie rozwiązanie. Przed podjęciem decyzji można pokusić się o analizę zysków i strat oraz plan działania. Bardzo możliwe, że znajdzie się inna możliwość spłaty zobowiązania, przecież w banku można negocjować zmianę warunków umowy, czy zawiesić płatności na określony czas. To pozwoli skutecznie wyjść z długów i nauczy oszczędniejszego życia na przyszłość.

Poniższe zestawienia mogą Cię zainteresować:
najtańsze kredyty gotówkowe kalkulator kwiecień 2024
nowe chwilówki online kalkulator kwiecień 2024
pozabankowe pożyczki ratalne porównanie kwiecień 2024